Samsun Çocuk Cerrahisi Doktoru

Samsun çocuk cerrahisi çocuk doktoru Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne; dünyada çocuk cerrahisinin yüzyıllık bir geçmişi vardır. Avrupa ve Amerika da genel cerrahlar çocuk cerrahisine yönelerek zamanla çocuk cerrahisi kürsüleri kurmuşlardır. Ülkemizde de ilk çocuk cerrahisi kliniği 1933 yılında İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.

Samsun çocuk cerrahisi Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne, temel olarak ilgilendiği konular; yeni doğan döneminde karşılaşılan doğumsal anomaliler, kasık fıtığı, inmemiş testis, penis anomalileri (hipospadias ya da peygamber sünnet), sünnet, bağırsak ve akciğerin cerrahi hastalıkları, ürolojik hastalıklardır.

Samsun Çocuk cerrahisi doğduğu andan 18 yaşa kadar hastalarımıza hizmet vermektedir.

Çocuk cerrahisi doktorları

Çocuk cerrahisi nedir ve en iyi Samsun çocuk cerrahisi doktorları hangileridir gibi sorular sıklıkla araştırılıyor. Çocuklarda da çeşitli hastalıklar görülebilir. Tüm bu hastalıklarda erken teşhis ve erken tedavi oldukça önemlidir. Hastalığın türüne göre tedavi yöntemleri ve hastalık ana bilim dalı da farklılık gösteriyor. Çocuk cerrahisi bölümü de 0-16 yaş aralığında tüm yaş guruplarını kapsıyor. Bu alan kalp hastalıkları hariç hemen hemen her çocuk hastalığının tanı, teşhis ve tedavi sürecini kapsar. Peki, tam olarak hangi hastalıklar bu alanda tedavi edilir? Tedavi süreçleri nasıl ilerler? Merak ettiğiniz tüm bu ayrıntılara içeriğimizin devamından kolayca erişim sağlamanız mümkündür.

Çocuk cerrahisi nedir?

Çocuk cerrahisi net tanımıyla; 0-16 yaş aralığında tüm çocukların ve ergenlerin ürolojik hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen cerrahi bilim dalıdır. Bu noktada Samsun çocuk cerrahisi doktorları sindirim ve solunum sistemi hastalıklarını, çocuklarda görülen jinekolojik hastalıkları, göğüs hastalıkları (kalp hariç) baş ve boyun bölgesindeki hastalıklar gibi pek çok hastalık türünün tanı ve teşhisini koyarak tedavi sürecini uygulama konusunda uzmanlaşmış doktorlardır. Tanısal ve girişimsel tüm uygulamalar bu uzman doktorlar tarafından uygulanır. Standart cerrahiden farkı ise bu doktorların 6 yıllık tıp fakültesini bitirdikten sonra 6 yıl da çocuk hastalıkları üzerine uzmanlık yapmasıdır.       

Çocuk cerrahisi doktorları hangi hastalıkları tedavi eder?

Çocuk cerrahisi doktorları net olarak hangi hastalıkları tedavi eder araştırması yapanların sayısı da oldukça fazladır. Genel olarak bunları sıralamak gerekirse de;

·         Sindirim sisteminde meydana gelen çocuk cerrahisi hastalıklarının tümü

·         Solunum sisteminde meydana gelen çocuk cerrahisi hastalıklarının tümü

·         0-16 yaşında meydana farklı kanser hastalıkları

·         Çocukluk döneminde baş ve boyun cerrahisi

Yeni doğan bebeklerde görülen cerrahi hastalıklar ise farklılık gösteriyor. Yine bu hastalıkların da tanı, teşhis ve tedavisi Samsun çocuk doktoru Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne tarafından uygulanır. Uzmanlık alanları tamamen çocuk hastalıklarıdır. Her hastalıkta olduğu gibi çocuk cerrahisinin kapsadığı hastalıklarda da erken tanı ve teşhisin önemini kesinlikle unutmamalısınız. İlk net belirtide hemen uzman doktora başvurup çocuğu muayene etmeyi ihmal etmemeniz gerekiyor.