Samsun Çocuk Tiroid Cerrahisi Tedavisi

Samsun çocuk tiroid cerrahisi tedavisi, tiroid bezi nefes borusunun ön kısmında yer alır. Hem yetişkin hem de çocuklarda salgıladığı hormon oranına göre hastalık haline gelebilir. Çok küçük, 15-20 gram boyutunda olan tiroitlerin vücuttaki görevi boyutunun aksine oldukça büyüktür. Salgıladığı hormonların kana karışarak ilgili organın ya da sistemin uyarılmasını sağlar. Çocuklarda troitlerin fonksiyonları bozulabilir. Bozulan fonksiyonlar çeşitli belirtiler ile anlaşılırken hemen uzman bir hekime başvurmak gerekiyor. Bu noktada farklı tedavi süreçleri bulunuyor. Bunlardan biri de çocuk tiroid cerrahisi olarak biliniyor. Peki, tiroidler neden fonksiyon bozukluğu yaşar? Nasıl tedavi edilir? Belirtileri var mıdır, varsa nelerdir? Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz. Çocuk troid cerrahisi ve daha fazlası hakkında tüm detayları merak edenler için kaleme aldık.

Çocuk Tiroid Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda tiroid belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı da sıklıkla araştırılıyor. Bu noktada birkaç küçük belirti bile aslında hastalığın habercisi olabilir. Çocuklarınızda gözlemlediğiniz bu belirtilerin hemen ardından hastaneye başvurmanız ve çocuğun muayene edilmesini sağlamanız gerekiyor. Genel itibariyle çocuklarda tiroid için görülen belirtileri listelemek gerekirse de;

Tiroidin bulunduğu noktada dış kısımda şişkinlik görmek ( büyüme, guatr)

Aşırı zayıflama

Sürekli sinirlilik hali 

Çarpıntılar

Ellerde titreme görülme durumu 

Hareket ederken daha fazla yorulma

Uykuya daha fazla gereksinim duyma

Uyuşukluk

Sıcak ortamda bile üşüme

Kabız olma

Troidlerin az ya da fazla çalışmasında görülen belirgin belirtiler bu şekildedir. En ufak bir gözlemde hemen belirtileri fark edebilirsiniz. Geç kalmadan tiroid tedavisinin başlatılması çocuklarınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Çocuk Tiroid Cerrahisi Nedir?

Samsun çocuk tiroid cerrahisi; çocuklarda tiroidin az ya da çok çalışmasına bağlı tanı konulması sonucunda tedavi seçeneklerinden biridir. Elbette tedavinin cerrahi olarak uygulanmasına uzman hekim karar verir. Bazı durumlarda buna gereksinim duyulmadan sadece ilaç tedavisi de uygulanabilir. Bu durum hastadan hastaya ve tiroidin durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak çocukluk çapındakilerde görülen troid nodülleri direk kanseri tetiklediği için ameliyatla alınması oldukça yaygındır.