Samsun Çocuk Üroloji Ameliyatları

Samsun çocuk üroloji ameliyatları, çocuk ürolojisi anne karnındaki bebeklerden 18 yaş gurubuna kadar olan bebek, çocuk ve gençlerde görülen börek hastalıkları, testis hastalıkları, genital alan, idrar yolları hastalıklarının tanı, teşhis ve tedavinsin yapıldığı tıp bilim dalıdır. Samsun çocuk ürolojisi doktorları tıp eğitimlerinden sonra çocuk cerrahisi ve üroloji uzmanlık eğitiminin üzerine ilaveten 3 yıl da çocuk ürolojisi eğitimi alır. Samsun çocuk ürolojisi ameliyatları da yine bu alanda kendini uzmanlaştırmış hekimler tarafından uygulanır. Peki, çocuklarda görülen ürolojik hastalıklar nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Merak edilen tüm bu detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Çocuk ürolojisi nedir?

Çocuk ürolojisi nedir sorusunun yanıtı da yine en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. Genel olarak çocuk ürolojisi nedir sorusunun yanıtını aktarmak gerekirse de; kız ve erkek çocukların tüm ürolojik hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalı demek yanlış olmayacaktır. Yetişkinlerde olduğu gibi yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda da çeşitli ürolojik hastalıklar meydana gelebilir. Bu hastalıkların tüm tanı, teşhis ve tedavi süreçleri çocuk ürolojisi bölümünde, çocuk üroloji doktoru tarafından takip edilir ve uygulanır. Bazı durumlarda çocuklardaki ürolojik hastalıkların tedavisinde cerrahi işlemler de gerekebilir. Bu noktada çocuk üroloji ameliyatları yine uzman çocuk üroloji doktorları tarafından uygulanır. Peki, çocuklarda en sık görülen ürolojik hastalıklar nelerdir?

Çocuklarda ürolojik hastalıklar nelerdir?

Samsun çocuk ürolloji doktoru Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne çocuklarda farklı ürolojik hastalıklar meydana gelebiliyor. Bunları bazılarında çocuk üroloji ameliyatları tedavi için olmazsa olmaz haline de gelebilir. Bu noktada genel olarak kız veya erkek çocuklarında sıklıkla görülen ürolojik hastalıkları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

Erkek bebek ve çocuklarda görülen inmemiş testis

Erkek çocuklarında görülen hidrosel hastalığı 

Erkek çocuklarında meydana gelen sipermatik kordon kistleri 

Peygamber sünneti ( doğuştan sünnetli)

Erkek çocuklarında görülen testis iltihapları 

Varikosel hastalığı 

Kasık fıtıkları 

Kız çocuklarında over kistleri 

Kız çocuklarında over torsiyonu 

Kaplı hymen

Börek kistleri ve tümörler

Börek taşları 

Mesanede görülen tüm enfeksiyonlar

Tüm bu hastalıklar çocuk ürolojisi bölümünde teşhis edilip tedavi edilir.