Samsun İnguinal Herni Tedavisi

Samsun inguinal herni tedavisi, tıp diliyle inguinal herni hastalığı halk dilinde kasık fıtığı olarak biliniyor. Karın duvarı içerisinde görülen fıtıklar arasında en sık görülen olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Erkek hastalarda görülme olasılığı da daha fazla olan kasık fıtıkları tüm fıtık türlerinin yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Kasık fıtığı nedir, belirtileri nelerdir? Kasık fıtığı daha çok kimlerde görülür? Bu hastalık nasıl tedavi edilir? Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

İnguinal herni belirtileri nelerdir?

İnguinal herni yani kasık fıtığı hastalığının da her hastalık gibi farklı belirtileri olabiliyor. Bu belirtilere dikkat etmek ve anlamak oldukça önemlidir. Tedavi için geç kalak istemiyorsanız en az bir belirti görülmesi halinde hemen uzman bir hekime başvurarak muayene olmanız gerekiyor.  Genel olarak kasık fıtığının en yaygın belirtilerini sıralamak gerekirse de;

Fıtık olan bölgenin şişkin olması en sık görülen belirtidir.

Uzun ve tekrar eden rutin hareketler sırasında karın bölgesinde ciddi ağrı meydana gelir. ( uzun süre oturma, ayakta kalma ağır taşıma vb. durumlarda)

Nedensiz aşırı bulantı hissi

Bazı hastalarda kusma da görülebilir.

Yoğun gaz ve dışkı çıkarmada zorluk çekme ( kabızlık gibi)

Fıtık olan alanda kızarıklık görülmesi 

Belirtilerden en az birini taşıyorsanız hemen uzman hekime başvurmayı ihmal etmeyin. Ayrıca kasık fıtıkları bebek, genç ve yaşlı her yaş ve cinsiyet gurubunda görülebilen yaygın bir rahatsızlıktır.

İnguinal herni nasıl tedavi edilir?

Samsun inguinal herni tedavi yöntemleri de merak edilenler arasında yer alıyor. Bu noktada tek ve en etkin tedavi yönteminin kasık fıtığı ameliyatları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kasık fıtığı hastalığı için yıllar boyunca çeşitli tedavi yöntemleri denenmiş ve kabul görmüştür. Nitekim bu yöntemler arasında en verimli olanı ise ameliyatlar olarak biliniyor. Bu ameliyatlar da hastalara iki farklı şekilde uygulanabilir. Bu yöntemler açık ve kapalı ameliyat olarak isimlendiriliyor. Hangi yöntemin kullanılacağı ise hastanın durumuna ve uzman hekimin kararına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.