Samsun İnmemiş Testis Tedavisi

Samsun inmemiş testis tedavisi, testisin oluşumu ve yerine yerleşmesi henüz anne karnında gerçekleşir. Anne kanındayken testisin sağlıklı ve normal seyirde yerine oturması oldukça önemlidir. Doğumda ve doğumdan önce yerini bulmayan testis sorunu ortaya çıkabilir. Yaklaşık olarak erkek bebeklerin %4,3’ünde testis organının yerini bulmadığı görülür.  Bu tarz hastaların bazılarında 3 aylık olana kadar testis normal yollarla yerine gelebilir. Nitekim yerine gelmeyen hastaların sayısı da oldukça fazladır. Bu noktada hemen inmemiş testis sorununun çözümü için uzman hekime başvurmak gerekiyor. Peki, inmemiş testisin belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Merak edilen tüm bu soruların yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşmanız mümkündür.

İnmemiş testis belirtileri nelerdir?

Samsun inmemiş testis tedavis, inmemiş testis hastalığı her çocukta ve erişkinde görülebilir. Genel olarak erkek bebeklerde doğumda görülme olasılığı daha fazladır demek yanlış olmayacaktır. Bu testis rahatsızlığı tek taraflı olabileceği gibi iki taraflı da olabilir. Çocukların kısırlaşmasına ve kansere karşı dirençsiz kalmasına neden olabildiği söylenir. Genel olarak inmemiş testis hastalığı olan kişilerde testis hacmi daha düşük olur. Nitekim belli başlı net belirtileri olmadığı için hacim küçüklüğü ve benzeri etkiler görüldüğü anda hemen uzman hekim tarafından muayene ve teşhis edilmesi gerekiyor. Teşhisi konulan hastaların yaş ve durumuna bağlı olarak tedavi sürecine doktor karar verir. Bu aşamada erken teşhisin önemi oldukça fazladır. Çünkü bu hastalık kanser riskini oldukça yükseltmeye meyilli bir hastalık olarak biliniyor.

İnmemiş testis nasıl tedavi edilir?

İnmemiş testis tedavisi için hasta önce muayene edilir. Eğer hasta 0 yaş gurubunda, yeni doğmuş bir bebekse 6 aylık olana kadar hiç bir tedavi uygulanmaz. Bu süre zarfında testisin yerine doğal yollarla inmesi ve yerleşmesi beklenir. Bu aşamada eğer hala testisin inmediği gözlenirse tek tedavi yöntemi ameliyattır. Yine yaşı daha büyük olan hastalarda da genelde tedavi yöntemi olarak ameliyatın tercih edildiğini söylemek mümkündür. Tüm bu tedavilere tamamen uzman hekim karar vermektedir. Tedaviden sonra testisler normale dönse bile hala kanser olma riskinin devam ettiği görülür.