Samsun Kasık Fıtığı Ameliyatı

Samsun kasık fıtığı ameliyatı, kasık fıtığı kasık bölgesinde oluşan tüm fıtık türleridir. Genelde fıtık oluşumunu tetikleyen farklı etkenler olabiliyor. Her yaş grubundaki kadın ve erkeklerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Hatta çocuklar ve bebekler de bile sıklıkla görüldüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.  Nitekim erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre çok daha fazladır. Kasık fıtığı için tüm kasık türlerinin %80’ini kapsadığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Bu noktada kasık fıtıkları neden oluşur, belirtileri nelerdir, tedavi yöntemleri nelerdir ve benzeri tüm sorularınızın yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz. Sizler için tüm bu sorulara ilişkin ayrıntılı yanıtlara içeriğimizde yer verdik.

Kasık fıtığı nedir?

Kasık fıtığı tıpta inguinal herni olarak biliniyor. En yalın tanımıyla kasık fıtıkları nedir sorusunun yanıtını vermek gerekirse de; bebek, ergen, erişkin ve yaşlı herkes görülebilen bir fıtık türü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu fıtığın görüldüğü alan genel olarak karın duvarının zayıf noktalarıdır.  Bu noktada kasık fıtıklarının da kendi içinde türleri bulunuyor. Bunlar;

Direkt kasık fıtıkları: Karın duvarından çıkarak oluşan fıtık türüdür. Genelde ileri yaşlardaki bireylerde görüldüğünü söylemek mümkündür.

İndirekt kasık fıtıkları: En sık görülen kasık fıtıklarından biridir. Erkeklere nazaran kadınlarda %10 oranında daha fazla görülen kasık fıtıkları arasında yer almaktadır.

Femoral herni: Yine kadınlarda daha sık görülen kasık fıtıklarından biridir. Kasık bölgesinden bacağa kadar uzanabilir.  Hamilelik ve fiziksel zorlanmalar sonucunda ortaya çıkabilir.

Kasık fıtığı belirtileri nedir?

Samsun kasık fıtığı tedavisi ve belirtileri de en sık araştırılan konular arasında yer alıyor. Bu noktada kasık fıtıklarında hiç bir belirt olmadığı da görülebilir. Bunun göz önüne alarak genel itibariyle en yaygın belirtilerini sıralamak gerekirse;

Kasık bölgesinde şişlik ve ağrı görülebilir.

Kasık bölgesinde kabarmalar görülebilir.

Ağır bir şey kaldırma anında rahatsız eden bir acı görülebilir.

Yemek yedikten sonra ağrı belirtisi olabilir.

Ani hareket ve hapşırma esnasında kasıklarda ağrı belirtisi olabilir.

Bu belirtilerden en az birinin oluşması halinde hemen uzman bir hekime başvurup muayene olmanız erken tedavi için faydalı olacaktır.