Samsun Peygamber Sünneti

Samsun peygamber sünneti olarak adlandırılan rahatsızlık doğuştan yarım sünnetli doğan çocuklar için kullanılır. Tıp dilinde bu rahatsızlığın adı ise hipospadias olarak tanımlanıyor. Genel itibariyle doğuştan olan, yeni doğmuş erkek bebeklerde görülen idrar yolundaki aksaklıklardan meydana gelir. Bu hastalığın belirtileri oldukça fazladır. Hissedildiği ve belirtileri görüldüğü anda hemen uzman bir hekime danışmak ve çocuğu muayene etmek gerekiyor. Çünkü hastalığın erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada peygamber sünnetli doğmak, yarım sünnetli doğmak nedir, hastalığın belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir ve benzeri sorularınızın yanıtını almak üzere içeriğimizin devamından faydalanabilirsiniz. 

Peygamber sünneti nedir?

Samsun peygamber sünneti yapan doktorlar arasında Op. Dr. Ayşe Bahar Edirne yeni doğan erkek ya da kız çocukları doğuştan bazı hastalıklarla dünyaya gelebilir. Erkek çocuklarında doğuştan meydana gelen bu hastalıklardan biri peygamber sünneti yani hipospadias olarak tanımlanıyor. Bu hastalık yaygın olmakla beraber, bazı belirtiler ile kendini belli eder. Hastalığın en yaygın belirtilerini saymak gerekirse de;

Bu hastalık anne karnında oluşur. Net nedeni bilinmemekle beraber, genetik yatkınlıktan kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Sünnet derisi olarak bilinen derinin penis ucunun alt kısmında yer alması belirtilerden biridir.

Erkek idrar kanalının olması gereken yer dışında daha geride yer alması belirtidir.

Ereksiyon anlarında penisin yukarı yerine aşağı doğru kıvrılması 

İleri düzeyde cinsel fonksiyon bozukluklarının görülmesi de belirtiler arasında yer alır.

Hipospadias hastalığının en yaygın belirtirleri yukarıda sıraladığımız gibidir. Erken teşhis edilmesi halinde hastalığın tedavi edilmesi daha kolay ve hızlı olacaktır.

Peygamber sünneti nasıl yapılır?

Samsun peygamber sünneti nasıl ve nerede tedavi edilir sorusunun yanıtı da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Genel olarak tedavisi ameliyat ile tamamlanır. 1-3 yaş aralığında ameliyat edilmesi tavsiye edilir. Bazı durumlarda ameliyat esnasında sünnet derisinden yararlanmak gerektiği için, çocukların sünnet edilmeden ameliyata alınması gerekebilir. Peygamber sünneti tanısı konan çocukların, bebeklerin ameliyat sonrasında penisin hem işlevsel hem de estetik anlamda sağlıklı hale getirilmesi hedeflenir. Elbette ki tüm bu süreçten önce henüz sünnet edilmeyen ve en az bir belirti bile görülen erkek bebeklerin hemen uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekiyor.

Hipospadias nedir?

Yeni doğan bebeklerde bazı doğumsal bozukluk ve anormallikler görülebilir. Erkek yeni doğan bebeklerde görülen doğumsal bozukluklardan biri de hipospadias olarak biliniyor. Tam olarak ne rahatsızlığı olduğunu ifade etmek gerekirse de; normal erkek çocuklarında peniste idrar kanalı bulunuyor. Nitekim ilgili hastalığı olan erkek çocuklarında idrar penis ucundan yapılır. Bu çocuklarda idrar kanalları penisin alt kısmında, çok daha geride sonlanır. İdrar kanalının ilk açılma noktası bu çocuklarda testislerin bile çok daha gerisinde olabilir. İdrar kanalının açılış noktası ne kadar geride olursa sorunda buna bağlı olarak büyük olur. Bu hastalığın erken tedavi edilmesi çok önemlidir. Eğer geç fark edilir ya da ertelenirse kalıcı hale gelip daha büyük sorunlara neden olabilir. Peki, hipospadias hastalığının belirtileri nelerdir?  Nasıl tedavi edilir? Merak ettiğiniz tüm bu soruları da sizler için ayrıntılı olarak yanıtladık…

Hipospadias belirtileri nelerdir?

Yeni doğan erkek çocuklarında hipospadias hastalığı olup olmadığını anlamak için belirtileri bilmek ve takip etmek önemlidir. Bazı belirtiler görülüyorsa bu hastalığın habercisi olarak anlamak ve hemen tedavi süreci için çocuğu hastaneye götürmek, muayene ettirmek gerekiyor. Genel itibariyle hastalığın belirtilerini sıralamak gerekirse de;

İdrar kanalının normalin dışında olarak penisin alt kısmında olması, daha geride yer alması 

Penis ucunun yassılaşma durumu 

Penisin üzerini kaplayan derinin penisin alt kısmında oluşmaması( buna doğuştan yarım sünnetli de denir)

Ereksiyon anında penisin yukarı yerine aşağı doğru kıvrılma durumu 

Bu belirtilerden en az birinin bile görülmesi halinde hemen doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz Uzman hekim tarafından muayene edildikten sonra t anı konursa ilgili tedavi sürecine geç kalmadan başlanmış olur. 

Samsun Hipospadias Ameliyatları

Yarım sünnetli doğmak olarak biline Hipospadias hastalığı oldukça önemli olup, ihmal etmeye gelmeyen bir hastalıktır. İlerlemesi ve tedaiye geç kalınması halinde ameliyata bile gerek duyulabilir. Ebette uzman doktor tarafından uygun görülmesi halinde önce tedaviye başlanır. Tedaviden beklenen sonuç alınmazsa ameliyata karar verilebilir. Nitekim bu rahatsızlıkta en önemli şeyin erken tanı ve tedavi olduğunu unutmamalısınız.