Samsun Toraks Cerrahisi

Samsun toraks cerrahisi, göğüs cerrahisi tıp dilince toraks cerrahisi en yeni cerrahi tedavi branşlarından biridir. Bu tıbbi cerrahi tedavisi insanların göğüs boşluğuna yerleşen kalp ve ana damarların dışında kalan bölgelerin tedavisinde tercih edilir. Bir diğer deyişle kalp ve ana damarların dışında kalan göğüs duvarı, akciğer, akciğer zarı, kaburga, mediyasten, diyafragma ve yemek borusunda görülen hastalıkların cerrahi tedavisini kapsayan bilim dalıdır demek yanlış olmayacaktır. 

Toraks cerrahisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Toraks cerrahisi hangi hastalıklar için uygulanır sorusunun yanıtı sıklıkla merak ediliyor. Henüz yeni denecek kadar taze bir cerrahi tedavi branşı olduğu için pek çok hasta tarafından detaylarının bilinmemesi oldukça normaldir. Genel olarak yukarıda da ifade ettiğimiz üzere göğüs boşluğunda yer alan kalp ve ana damarlar dışındaki organların travmaları ve cerrahi işlemleri için uygulanır. En sık uygulandığı hastalık ve sorunları ifade etmek gerekirse de;

Hastalarda görülen göğüs kafesindeki tüm doğumsal deformasyonlar için 

Bu bölgedeki tümör oluşumları için 

Solunum yolunda görülen darlık için

Solunum yolunda görülen tıkanmalar için

Yemek borusunda doğumsal olarak ya da sonradan meydana gelen ve cerrahi işlem gerektiren hastalıklar 

Tüm bu hastalıklar ve daha fazlası torak cerrahisi anına girer. Genelde meme cerrahisi ile göğüs cerrahisi hastalar tarafından karıştırılır. Nitekim her ikisi farklı cerrahi tıp alanlarıdır. 

Toraks cerrahisi bölümünde uygulanan cerrahi işlemler 

Toraks cerrahisi bölümünün kapsamında hangi cerrahi işlemlerin yapıldığı da yine en sık merak edilip araştırılanlar arasında yer alıyor. Genel itibariyle göğüs cerrahisi bölümü olan hastane ve kliniklerde şu cerrahi işlemler uygulanır;

Kanser cerrahi işlemleri

Amfizem cerrahi işlemleri

Minimal göğüs (invaziv)cerrahi işlemleri 

Göğüs duvarında görülen deformelerin onarım işlemleri 

Diafragma cerrahi işlemleri 

Tüberküloz cerrahi işlemleri

Trakea cerrahi işlemleri

Tüm bunlar göğüs cerrahisi dalında uygulanan cerrahi işlemlerdir. Eşbette ki öncelikle hastalığın tanısı, teşhisi konulmalıdır. Bu aşamadan sonra hangi cerrahi tedavinin hasta için uygun olduğuna alanında uzman hekim karar vererek, uygulayacaktır.